39507-7007
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
41.0
Product code:
39507-7007
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 39507-7007
Product downloads
Specification for 39507-7007
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 3.5mm |
| Connector | socket |
| Mechanical mounting | for cable |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Number of pins | 7 |
| Contact material | phosphor bronze |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | green |
| Current rating | 8A |
| Spatial orientation | straight |