39512-1010
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
35.0
Product code:
39512-1010
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 39512-1010
Product downloads
Specification for 39512-1010
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 3.81mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | plug |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Number of pins | 10 |
| Contact material | brass |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Length | 39.5mm |
| Height | 6.9mm |
| Body colour | black |
| Current rating | 8A |
| Spatial orientation | angled 90° |