39516-1008
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
37.0
Product code:
39516-1008
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 39516-1008
Product downloads
Specification for 39516-1008
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 3.81mm |
| Electrical mounting | THT |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Number of pins | 8 |
| Contact material | brass |
| Body material | polyamide |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Height | 6.9mm |
| Body colour | black |
| Current rating | 8A |
| Spatial orientation | angled 90° |