39520-5008
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
16.0
Product code:
39520-5008
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 39520-5008
Product downloads
Specification for 39520-5008
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 5mm |
| Connector | socket |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Number of pins | 8 |
| Contact material | phosphor bronze |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 18A |
| Spatial orientation | angled |