Pluggable terminal block
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
170.0
Product code:
39521-1002
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 39521-1002
Product downloads
Specification for Pluggable terminal block
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 5mm |
| Electrical mounting | THT |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Number of pins | 2 |
| Contact material | brass |
| Body material | polyamide |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | black |
| Current rating | 15A |
| Spatial orientation | straight |