39523-2018
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
8.0
Product code:
39523-2018
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 39523-2018
Product downloads
Specification for 39523-2018
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 5mm |
| Electrical mounting | screw |
| Connector | plug |
| Kind of connector | female |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Number of pins | 18 |
| Contact material | phosphor bronze |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 15A |
| Spatial orientation | straight |