Pluggable terminal block
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
13.0
Product code:
39530-0012
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 39530-0012
Product downloads
Specification for Pluggable terminal block
| Operating temperature | -40...115°C |
| Contacts pitch | 5.08mm |
| Electrical mounting | screw terminal |
| Connector | plug |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | for cable |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Number of pins | 12 |
| Contact material | copper alloy |
| Body material | polyamide |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | black |
| Current rating | 15A |
| Spatial orientation | angled |