39533-2005
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
30.0
Product code:
39533-2005
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 39533-2005
Product downloads
Specification for 39533-2005
| Operating temperature | -40...105°C |
| Electrical mounting | screw terminal |
| Connector | socket |
| Mechanical mounting | for cable |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Number of pins | 5 |
| Contact material | phosphor bronze |
| Body material | polyamide |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Length | 25.4mm |
| Body colour | black |
| Current rating | 15A |
| Spatial orientation | straight |