39536-0002
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
120.0
Product code:
39536-0002
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 39536-0002
Product downloads
Specification for 39536-0002
| Operating temperature | -40...140°C |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | plug |
| Kind of connector | male |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Number of pins | 2 |
| Contact material | brass |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Length | 20.3mm |
| Height | 8.3mm |
| Body colour | black |
| Current rating | 18A |
| Spatial orientation | angled 90° |