PCB terminal block
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
188.0
Product code:
39543-0602
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 39543-0602
Product downloads
Specification for PCB terminal block
| Contacts pitch | 5mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | plug |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | PCB terminal block |
| Number of pins | 2 |
| Contact material | brass |
| Height | 10mm |
| Body colour | black |
| Current rating | 10A |
| Spatial orientation | straight |