Pluggable terminal block; 5.08mm; ways: 16; angled 90°; plug; 15A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
6.0
Product code:
39940-0416
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 39940-0416
Product downloads
Specification for Pluggable terminal block; 5.08mm; ways: 16; angled 90°; plug; 15A
| Contacts pitch | 5.08mm |
| Electrical mounting | screw terminal |
| Connector | plug |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | for cable, screw |
| Colour | black |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Maximum current | 15A |
| Number of ways | 16 |
| Type of pin configuration | 2x8 |
| Number of terminals | 16 |
| Max. voltage | 300V |
| Connector variant | double deck |
| Spatial orientation | angled 90° |
| Engineering PN | 946816 |