PCB terminal block
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
14.0
Product code:
39960-8208
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 39960-8208
Specification for PCB terminal block
| Contacts pitch | 8mm |
| Electrical mounting | THT |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | PCB terminal block |
| Number of pins | 8 |
| Body material | PBT |
| Height | 17mm |
| Body colour | black |
| Current rating | 30A |
| Spatial orientation | angled |