Fan: DC; axial
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4114N/2H8PU
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: 4114N/2H8PU
Specification for Fan: DC; axial
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating voltage | 16...30V DC |
| Enclosure material | aluminium |
| Power consumption | 120W |
| Rotational rate/speed | 11000rpm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |