Fan: DC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4118N/2H3P
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: 4118N/2H3P
Specification for Fan: DC
| Supply voltage | 48V DC |
| Enclosure material | aluminium |
| Power consumption | 20W |
| Additional functions | PWM, speed sensor |
| Rotational rate/speed | 6000rpm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 65dBA |