Fan: DC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
4418L
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: 4418L
Specification for Fan: DC
| Supply voltage | 48V DC |
| Operating voltage | 36...60V DC |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Enclosure material | PBT |
| Power consumption | 2.5W |
| Rotational rate/speed | 2700rpm |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Impeller material | PA plastic |
| Kind of fan | axial |
| Type of fan | DC |
| Noise level | 37dBA |