47272-0024
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
47272-0024-2
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 47272-0024
Product downloads
Specification for 47272-0024
| Operating temperature | -20...85°C |
| Contacts pitch | 0.5mm |
| Electrical mounting | soldering, THT |
| Connector | socket |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Colour | black |
| Contact plating | gold-plated |
| Enclosure material | thermoplastic |
| Type of connector | wire-board |
| Number of pins | 20 |
| Series | MICRO |
| Contact material | copper alloy |
| Body material | thermoplastic |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 500mA |
| Connector variant | shielded |
| Spatial orientation | right |