Connector: AC supply; splitter; 10A; 250VAC; IEC 60320; C13 (F)
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4752.3000
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 4752.3000
Product downloads
Specification for Connector: AC supply; splitter; 10A; 250VAC; IEC 60320; C13 (F)
| Electrical mounting | 6.3x0,8mm connectors, soldering |
| Connector | splitter |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | for panel mounting, snap fastener |
| Type of connector | AC supply |
| Current rating | 10A |
| Standard | IEC 60320 |
| Rated voltage | 250V AC |
| Panel thickness | max. 1mm |
| Output | 4x female |
| Connector variant | C13 (F) |