Diode: TVS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
5.0SMCJ13CATR
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: 5.0SMCJ13CATR
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 13V |
| Max. forward impulse current | 233A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 14.4...15.9V |
| Leakage current | 500µA |