Diode: TVS; 5kW; 167÷185V; 20.6A; bidirectional; ±5%; SMC; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
5.0SMCJ150CA
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: 5.0SMCJ150CA
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 5kW; 167÷185V; 20.6A; bidirectional; ±5%; SMC; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMC, DO214AB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 150V |
| Max. forward impulse current | 20.6A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 167...185V |
| Leakage current | 2µA |