Diode: TVS; 5kW; 94.4÷104V; 36.5A; bidirectional; ±5%; SMC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
5.0SMCJ85CA
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: 5.0SMCJ85CA
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 5kW; 94.4÷104V; 36.5A; bidirectional; ±5%; SMC
| Mounting | SMD |
| Case | SMC, DO214AB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 85V |
| Max. forward impulse current | 36.5A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 94.4...104V |
| Leakage current | 2µA |