Diode: TVS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
5.0SMDJ24A-Q-1
Manufacturer: BOURNS
Manufacturer code: 5.0SMDJ24A-Q
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AB, SMC |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 24V |
| Max. forward impulse current | 129A |
| Version | ESD |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 26.7V |
| Leakage current | 2µA |