Diode: TVS
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
5.0SMDJ85A-1
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 5.0SMDJ85A
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | tape, reel |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 85V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 300A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 99.2V |
| Leakage current | 5µA |