Product code: 5-0SMDJ85A
Manufacturer: EATON ELECTRIC
Manufacturer code: 5-0SMDJ85A
  • Mounting
  • Case
  • Kind of package
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Max. off-state voltage
  • Max. forward impulse current
  • Type of diode
  • Breakdown voltage
  • Leakage current
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 5kW; unidirectional; SMC; reel,tape; 5.0SMDJ
Mounting SMD
Case SMC
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure unidirectional
Max. off-state voltage 85V
Max. forward impulse current 36.5A