Diode: TVS
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
5.0SMDJ9.0AS
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 5.0SMDJ9.0AS
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 9V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 300A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 10.55V |
| Leakage current | 10µA |