501190-4017
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
501190-4017-2
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 501190-4017
Product downloads
Specification for 501190-4017
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 1mm |
| Electrical mounting | SMT |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | for cable |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | wire-board |
| Number of pins | 40 |
| Current rating | 1A |
| Rated voltage | 50V |
| Connector variant | pick and place |
| Spatial orientation | straight |