501616-2775
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
91.0
Product code:
501616-2775
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 501616-2775
Specification for 501616-2775
| Operating temperature | -40...85°C |
| Electrical mounting | SMT |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | FFC (FPC) |
| Number of pins | 27 |
| Contact material | copper alloy |
| Body material | polymer |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 200mA |
| Rated voltage | 50V |
| Connector variant | ZIF |
| Spatial orientation | right |