501951-4010
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
501951-4010-2
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 501951-4010
Product downloads
Specification for 501951-4010
| Operating temperature | -25...85°C |
| Electrical mounting | SMT |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | FFC (FPC) |
| Number of pins | 40 |
| Contact material | copper alloy |
| Body material | LCP |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 400mA |
| Rated voltage | 50V |
| Ribbon cable pitch | 500µm |
| Connector variant | ZIF |
| Spatial orientation | vertical |