502231-1500
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
502231-1500-2
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 502231-1500
Product downloads
Specification for 502231-1500
| Operating temperature | -25...85°C |
| Electrical mounting | SMT |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | FFC (FPC) |
| Number of pins | 15 |
| Contact material | phosphor bronze |
| Max. contact resistance: | 40mΩ |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 400mA |
| Rated voltage | 50V |
| Ribbon cable pitch | 500µm |
| Connector variant | ZIF |
| Spatial orientation | vertical |