502382-0672
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
502382-0672
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 502382-0672
Product downloads
Specification for 502382-0672
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 1.25mm |
| Electrical mounting | SMT |
| Connector | socket |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | for cable |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | wire-board |
| Number of pins | 6 |
| Current rating | 1A |
| Rated voltage | 50V |
| Connector variant | pick and place |
| Spatial orientation | straight |