52893-2895
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
52893-2895
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 52893-2895
Specification for 52893-2895
| Operating temperature | -25...85°C |
| Electrical mounting | SMT |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | FFC (FPC) |
| Number of pins | 28 |
| Series | EASY |
| Contact material | phosphor bronze |
| Body material | thermoplastic |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 500mA |
| Rated voltage | 50V |
| Connector variant | ZIF |
| Spatial orientation | angled |