Cable gland; M50; 1.5; IP68; polyamide; black; UL94V-2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
53111260
Manufacturer: LAPP
Manufacturer code: 53111260
Product downloads
Specification for Cable gland; M50; 1.5; IP68; polyamide; black; UL94V-2
| Operating temperature | -20...100°C |
| IP rating | IP68 |
| Body material | polyamide |
| Flammability rating | UL94V-2 |
| Length | 62mm |
| Body colour | black |
| Cable external diameter | 27...35mm |
| Thread length | 12mm |
| Gland thread | M50 |
| Kind of thread | metric |
| Type of cable accessories | cable gland |
| Seal material | chloroprene |