Connector: PCB to PCB
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
53309-2270
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 53309-2270
Product downloads
Specification for Connector: PCB to PCB
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 0.8mm |
| Electrical mounting | SMT |
| Connector | plug |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | PCB to PCB |
| Number of pins | 22 |
| Maximum current | 500mA |
| Current rating | 500mA |
| Rated voltage | 50V |
| Spatial orientation | angled |