Compact cylinder; Piston diam: 25mm; Piston stroke: 10mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
536260
Manufacturer: FESTO
Manufacturer code: 536260
Product downloads
Specification for Compact cylinder; Piston diam: 25mm; Piston stroke: 10mm
| Operating temperature | -20...80°C |
| Body material | aluminium |
| Thread | M5, M6 |
| Seal material | NBR rubber |
| Type of pneumatic module | compact cylinder |
| Pneumatic components features | mechanical amortization, medium: compressed air, filtered, lubricated or not |
| Piston stroke | 10mm |
| Piston diameter | 25mm |