54132-3033
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
54132-3033-2
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 54132-3033
Product downloads
Specification for 54132-3033
| Operating temperature | -20...85°C |
| Electrical mounting | SMT |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | FFC (FPC) |
| Number of pins | 30 |
| Contact material | phosphor bronze |
| Body material | thermoplastic |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 500mA |
| Rated voltage | 50V |
| Ribbon cable pitch | 500µm |
| Connector variant | bottom contacts, ZIF |
| Spatial orientation | horizontal |