Pneumatic tubing; TPE-U; natural; 28mm; -0.95÷10bar
Multiples:
300.0
Minimum quantity:
300.0
Product code:
558267
Manufacturer: FESTO
Manufacturer code: 558267
Product downloads
Specification for Pneumatic tubing; TPE-U; natural; 28mm; -0.95÷10bar
| Operating temperature | -35...60°C |
| Colour | natural |
| Material | TPE-U |
| Application | water, compressed air |
| Cable external diameter | 10mm |
| Shore hardness | 52 |
| Bending radius | 28mm |
| Type of pneumatic accessories | pneumatic tubing |