Connector: PCB to PCB
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
55909-1674
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 55909-1674
Product downloads
Specification for Connector: PCB to PCB
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 0.4mm |
| Electrical mounting | SMT |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | PCB to PCB |
| Number of pins | 16 |
| Current rating | 300mA |
| Rated voltage | 50V |
| Spatial orientation | vertical |