Splice terminal: rail; 2.5mm2; ways: 1; terminals: 2; grey; TS35; 1kV
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
58.503.0055.0
Manufacturer: WIELAND
Manufacturer code: 58.503.0055.0
Product downloads
Specification for Splice terminal: rail; 2.5mm2; ways: 1; terminals: 2; grey; TS35; 1kV
| Electrical mounting | screw terminal |
| Colour | grey |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Width | 5mm |
| Height | 48mm |
| Current rating | 24A |
| Number of ways | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Rated voltage | 1kV |
| Mounting rail size | TS35 |
| Type of splice terminal | rail |