Diode: transil; 5kW; 21.1V; 171.2A; unidirectional; SMC; PAR®
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
5KASMC18AHM3_A/H
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: 5KASMC18AHM3_A/H
Product downloads
Specification for Diode: transil; 5kW; 21.1V; 171.2A; unidirectional; SMC; PAR®
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 18V |
| Technology | PAR® |
| Max. forward impulse current | 171.2A |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 21.1V |
| Leakage current | 2µA |