Diode: transil; 5kW; 32.8V; 110.1A; unidirectional; SMC; PAR®
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
5KASMC28AHM3_A/H
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: 5KASMC28AHM3_A/H
Product downloads
Specification for Diode: transil; 5kW; 32.8V; 110.1A; unidirectional; SMC; PAR®
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 28V |
| Technology | PAR® |
| Max. forward impulse current | 110.1A |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 32.8V |
| Leakage current | 2µA |