Diode: transil; 5kW; 42.1V; 86.1A; unidirectional; SMC; PAR®
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
5KASMC36AHM3_A/H
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: 5KASMC36AHM3_A/H
Product downloads
Specification for Diode: transil; 5kW; 42.1V; 86.1A; unidirectional; SMC; PAR®
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 36V |
| Technology | PAR® |
| Max. forward impulse current | 86.1A |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 42.1V |
| Leakage current | 2µA |