Diode: transil; 5kW; 245.5V; 14.6A; bidirectional; ±5%; P600
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
5KP210CA-B-LF
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 5KP210CA-B
Product downloads
Specification for Diode: transil; 5kW; 245.5V; 14.6A; bidirectional; ±5%; P600
| Mounting | THT |
| Case | P600 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | bulk |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 210V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 14.6A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 245.5V |
| Leakage current | 2µA |