Diode: TVS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
5KP220CA/TR13
Manufacturer: YAGEO
Manufacturer code: 5KP220CA/TR13
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | THT |
| Case | P600 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 220V |
| Max. forward impulse current | 13.7A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 246...272V |
| Leakage current | 2µA |