Diode: transil
Multiples:
800.0
Minimum quantity:
800.0
Product code:
5KP24A-E3/54
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: 5KP24A-E3/54
Product downloads
Specification for Diode: transil
| Mounting | THT |
| Case | P600 |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 24V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Technology | TransZorb® |
| Max. forward impulse current | 129A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 26.7...29.5V |
| Leakage current | 2µA |