Diode: TVS
Multiples:
800.0
Minimum quantity:
800.0
Product code:
5KP28A-E3/54-1
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: 5KP28A-E3/54
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | THT |
| Case | P600 |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 28V |
| Max. forward impulse current | 110A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 31.1V |
| Leakage current | 2µA |