Diode: TVS; 33.3÷36.8V; 103A; bidirectional; ±5%; R6; 5kW
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
5KP30CA-TP
Manufacturer: MICRO COMMERCIAL COMPONENTS
Manufacturer code: 5KP30CA-TP
Specification for Diode: TVS; 33.3÷36.8V; 103A; bidirectional; ±5%; R6; 5kW
| Mounting | THT |
| Case | R6 |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 30V |
| Max. forward impulse current | 103A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 33.3...36.8V |
| Leakage current | 10µA |