Diode: TVS
Multiples:
500.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
5KP33CA-TP
Manufacturer: MICRO COMMERCIAL COMPONENTS
Manufacturer code: 5KP33CA-TP
Specification for Diode: TVS
| Mounting | THT |
| Case | R6 |
| Operating temperature | -55...175°C |
| Number of channels | 1 |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 33V |
| Max. forward impulse current | 94A |
| Application | universal |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 36.7V |
| Leakage current | 10µA |