Diode: transil; 5kW; 56.1V; 65.9A; unidirectional; ±5%; P600
Multiples:
800.0
Minimum quantity:
800.0
Product code:
5KP48A
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 5KP48A
Product downloads
Specification for Diode: transil; 5kW; 56.1V; 65.9A; unidirectional; ±5%; P600
| Mounting | THT |
| Case | P600 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 48V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 65.9A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 56.1V |
| Leakage current | 2µA |