Diode: transil; 5kW; 60÷69V; unidirectional; P600
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
5KP54A-DIO
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Diode: transil; 5kW; 60÷69V; unidirectional; P600
| Mounting | THT |
| Case | P600 |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 54V |
| Power dissipation | 5kW |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 60...69V |
| Leakage current | 10µA |