Diode: transil; 5kW; 7.22÷8.3V; unidirectional; P600
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
5KP6.5A
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: 5KP6.5A
Product downloads
Specification for Diode: transil; 5kW; 7.22÷8.3V; unidirectional; P600
| Mounting | THT |
| Case | P600 |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 6.5V |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 7.22...8.3V |
| Leakage current | 4mA |