Diode: transil; 5kW; 81.9V; 45.1A; unidirectional; ±5%; P600
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
5KP70A-B
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 5KP70A-B
Product downloads
Specification for Diode: transil; 5kW; 81.9V; 45.1A; unidirectional; ±5%; P600
| Mounting | THT |
| Case | P600 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | bulk |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 70V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 45.1A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 81.9V |
| Leakage current | 2µA |